Jacek Gallant oficjalna strona

Kosowo

Aktualności

Bałkańska lekcja ?

"Kukavica" to po serbsku kukułka albo pogardliwe określenie osoby bojącej się, czyli tchórza, trusia lub zająca. Kukavica to tytuł też chyba największego przeboju Cećy, a dokładnie Svetlany Cećy Rażnatović z domu Velićković. Ceća - 42 letnia, serbska folkowa piosenkarka - ongiś żona, nieżyjącego już Żeljko Rażnatovića, ARKANA, legendarnego przywódcy paramilitarnej Serbskiej Ochotniczej Gwardii, zwanej Tygrysami Arkana, którzy walczyli w Chorwacji, Bośni i Kosovie, jest bardzo popularna, na Bałkanach. Jej piosenki śpiewają na Bałkanach wszyscy, z Albańczykami włącznie.

 

W czasie wojen bałkańskich Arkan, jej mąż, "wsławił się" wieloma zbrodniami wojennymi i ludobójstwem z jego 10 tyś. Serbską Strażą Ochotniczą, paramilitarnym oddziałem, założonym przez niego w październiku 1990 roku. Pierwszymi jej członkami byli kibice belgradzkiego zespołu piłkarskiego „Crvena Zvezda“ (Czerwona Gwiazda).

Żeljko Rażnatović Arkan został zabity 15 stycznia 2000 roku w holu belgradzkiego hotelu „Interkontinental“. Miał 48 lat. Zabójcy zastrzelili go trzema strzałami w głowę. Wraz z Arkanem zginęli jego dwaj ochroniarze.

Ceća  napisała  wówczas na Twitterze, że wierzy w zlecone przez prezydenta Milośevića zabójstwo jej męża. Jedna z wersji zakłada, że głównym powodem zlikwidowania Arkana było uniemożliwienie mu składania zeznań przed Haskim Trybunałem.

W 2003 roku Ceća została aresztowana, podejrzewano ją o związek z zabójstwem serbskiego premiera Zorana Dzindzića,  lecz po 4 miesiącach sąd uznał jej zatrzymanie za niezasadne i ją wypuścił.

Odziedziczyła ona też po zmarłym mężu, klub piłkarski FK Obilić i została jego prezesem. W 2011 roku Ceća został oskarżona o defraudację ponad 3 mln dolarów ( ze sprzedaży  piłkarzy)  oraz  nielegalne posiadanie 11 sztuk broni maszynowej w jej belgradzkim domu. Po siedmioletnim procesie i odbyciu roku  aresztu domowego oraz zapłaceniu 1,5 mln euro grzywny, Ceća powróciła na bałkańskie estrady. Niektórzy twierdzili wówczas, że Rażnatović "kupiła sobie wolność" dzięki układom politycznym i wielkiej popularności, bowiem wyrok ten był precedensowym nawet w serbskim wymiarze sprawiedliwości.

Dziś, Ceća nazywana Matką Serbii ( Srpska Majka) ... nie może koncertować w USA. W 2012 roku miała ona zaplanowane tournee po Stanach, ale nie otrzymała wizy wjazdowej.  Podobno jest ona na tzw. "czarnej liście" władz amerykańskich jako podejrzewana o terroryzm i uczestnictwo w takich organizacjach. Wcześniej - przed 2003 rokiem - koncertowała w USA.

Piszę o historii Cećy dlatego, że patrząc na to dzieje się w naszych, polskich, realiach chcę odetchnąć od naszego "piekiełka politycznego" i pokazać jakie problemy ma wielka, niekwestionowana gwiazda scen bałkańskich.  Jej muzyka jest porywająca, wzruszająca i ładna. Ale...

Nasuwa się więc taki wniosek: będąc nawet bardzo znanym i popularnym nie warto źle inwestować swoich  prywatnych a tym bardziej oficjalnych przekonań i sympatii ( politycznych też), bowiem czasem koniunktura odwraca się i zostają tylko niespełnione marzenia. Nie mieliśmy w Polsce Cećy, ale jej historia może być lekcją dla każdego.  Od kukułki wieszczącej długie życie do tchórza ( politycznego ?) droga niedaleka. Polecam oryginalną  "Kukavicę" w wykonaniu  Cećy. Miłego słuchania !

 

https://www.youtube.com/watch?v=0rdsO-B0I_I&list=RD0rdsO-B0I_I&index=1

 
Jesteś tutaj: Strona główna Blog Bałkańska lekcja ?