Prizren (Kosowo)
Prizren (alb. Prizreni) - miasto w południowym Kosowie, w pobliżu granicy z Albanią, u podnóża pasma gór Szar Płaniny w Alpach Albańskich; stolica regionu Prizren, około 221,3 tys. mieszkańców. Drugie co do wielkości miasto. dawna stolica Kosowa. Handlowy ośrodek regionu rolniczego; przetwórstwo owoców i warzyw; rozwinięte rzemiosło artystyczne. Miasto odbudowano ze zniszczeń wojennych ze środków wielu państw. Polska również wsparła finansowo tę odbudowę.
Zabytki: klasztor Zbawiciela z freskami (połowa XIV wieku); ruiny klasztoru Świętych Archaniołów (1348); ruiny zamku Nemaniczów (XIVwiek); meczet Sinan Paszy (1615); cerkiew klasztorna Bogurodzicy Ljeviškiej ufundowana przez króla Milutina (1307), wewnątrz zdobiona freskami stanowiącymi jeden z najcenniejszych przykładów malarstwa bizantyjskiego okresu Paleologów, ruiny soboru św. Jerzego z 1856; katedra Matki Bożej Nieustającej Pomocy z XIX wieku.
Sobór św. Jerzego w Prizrenie (serb. Саборни храм Светог великомученика Георгија) – dawna siedziba biskupa eparchii raszko-prizreńskiej (obejmującej terytorium Kosowa) Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Została wybudowana w 1856. W 2004, w czasie antyserbskich zamieszek została zniszczona przez Albańczyków. Obecnie jest odbudowywana. Po zniszczeniu cerkwi siedzibą biskupa został Monastyr Gračanica.
17–19 marca 2004 w Kosowie doszło do zamieszek na tle etnicznym, będących najkrwawszym incydentem w regionie od czasu zakończenia wojny w Kosowie. Ich bezpośrednią przyczyną było rozprzestrzenienie się ostatecznie niepotwierdzonej pogłoski o utopieniu przez Serbów dwóch albańskich chłopców, co rozpoczęło falę ataków Albańczyków na miejsca zamieszkania mniejszości serbskiej w Kosowie. Zamieszki wpisują się równocześnie w szerszy kontekst wieloletniego sporu między obydwiema społecznościami o status polityczny Kosowa.
Cerkiew Bogurodzicy Ljeviškiej w Prizrenie (serb. Црква Богородица Љевишка) – XII-wieczna cerkiew katedralna eparchii raszko-prizreńskiej Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Prizren w Kosowie. ( Wikipedia ).