Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

 

Serbskie monastyry w Kosowie

Patriarchat Peć

Patriarchat Peć od stuleci pozostaje centrum Serbskiego Kościoła Prawosławnego i siedzibą arcybiskupów. Ta oryginalna i unikalna skarbnica dziedzictwa kulturowego  została w 2006 roku uhonorowana przez UNESCO, która umieściła ten kompleks religijny na liście zagrożonego dziedzictwa ludzkości. Na szczęście pomimo krwawych wojen, jakie wstrząsnęły tymi terenami, zarówno kościoły, jak i budynki klasztorne Patriarchatu Peć uchowały się od zniszczeń. Przed kilku laty, w 2006 roku, poddano je gruntownej renowacji.

Przyjmuje się, że Arcybiskup Arsenije I zbudował Kościół Świętych Apostołów w XIII w., a Arcybiskup Nikodem I zbudował Kościół św. Demetriusza około 1320 r. Dziesięć lat później, około 1330 roku, jego następca, arcybiskup Danilo II, zbudował kościół Najświętszej Marii Panny i mały kościół św. Mikołaja. Przy wejściu do tych kościołów zbudowano dużą kruchtę, przed którą z kolei postawiono wieżę. W zespole tych kościołów znajdują się liczne freski oraz ikony i malowidła sakralne. Najstarsze z nich pochodzą z XIII wieku. W kościele św. Demetriusza znajdują się też liczne sarkofagi biskupów i arcybiskupów, ozdobione rzeźbami, które nadają im wyjątkowego charakteru.

Monastyr Visoki Dećani.

Jest tu największa na Bałkanach średniowieczna katedra zawierająca freski z epoki bizantyjskiej. To główny monastyr serbskiej cerkwi prawosławnej w Kosowie. W 2004 roku UNESCO wpisało ten zespół klasztorny  na listę światowego dziedzictwa, uznając miejscowe freski za "jeden z najlepszych przykładów tak zwanego renesansu paleologańskiego w sztuce bizantyjskiej" oraz "warte zauważenia zarysy czternastowiecznej rzeczywistości".

W każdy czwartek o godz.19 odbywa się taka liturgia. Ciało króla Stefana Dećańskiego odziane w purpurę i złoto jest wnoszone na sarkofag i oddawana jest mu w ten sposób cześć. Uchylane jest wieko sarkofagu i unoszące się zeń wonie mają podobno magiczną moc. Ciało spoczywającego w tym monastyrze władcy i fundatora katedry nie uległo rozkładowi i teraz jest przedmiotem kultu religijnego i jak twierdzą sami mnisi "ma świadczyć o istnieniu Boga i jego mocy sprawczej właśnie w Dećani".

Monastyr Visoki Dečani, jako ostoja serbskości na terenie Kosowa, narażony był w przeszłości na ataki ze strony Kosowian, którzy chcieli zniszczyć to świadectwo obecności Serbów na tych terenach. W 2011 roku zdarzały się wypadki wrzucania granatów na teren klasztoru. Dziś na szczęście jest tu spokojnie i bezpiecznie.

Czytaj również: http://blogi.kurierlubelski.pl/gallant/2013/09/02/cud-mniemany-wysoki-decan/

Monastyr w Graćanicy

Klasztor Gračanica jest jednym z ostatnich  monumentalnych  budowli zbudowanych przez króla Milutina. Średniowieczny monastyr z drugiej połowy XIV wieku. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zlokalizowany niedaleko Prisztiny. Cerkiew przyklasztorna pod wezwaniem Matki Boskiej stanowi jeden z cenniejszych zabytków sztuki bizantyjsko-serbskiej. Świątynia ma oryginalny układ przestrzenny – jest połączeniem dwóch cerkwi krzyżowo-kopułowych oraz zawiera bogatą dekorację plastyczną.

Wnętrza świątyni zdobią freski wykonane m.in. przez Michaela Astrapę i Eutychiosa. Malowidła przedstawiają m.in. portrety fundatora – króla Milutina oraz cykle ikonograficzne ze Starego i Nowego Testamentu. Freski te są przykładem stylu renesansu Paleologów.

Wszystkie średniowieczne monastyry Kosowa są na  liście zabytków światowego dziedzictwa w niebezpieczeństwie.

Graćanica
Graćanica
Wejście do Visokiego Dećani
Wnętrze cerkwii w Peji/Peć
Wejście do klasztoru w Peji/Peć
Serbskie monastyry w Kosowie
Sklepienie cerkwii
Peja/Peć -dzwonnica i ruiny
Visoki Dećąni - wejście
Graćanica
Graćanica
Graćanica
Klasztor w Peji/Peć
Ochronne druty kolczaste na murze klasztornym Peja/Peć
Ołtarz w katedrze Peja/Peć
Peja/Peć -. wewnątrz klasztoru
Przed wejściem do klasztoru. Peja/Peć
Po mszy - Visoki Dećani
Portal katedry - Visoki Dećani
Visoki Dećani - tablica unesco
Visko Dećani -uporzdkowane otoczenie katedry
Visoki Dećani - wejcie do katedry
Visoki Dećani
Klasztor w Peji/Peć
Visoki Dećani - wodotrysk-fontanna
Visoki Dećani - zaplecze klasztorne
Visoki Dećani -bizantyjski portal nad wejciem do katedry
Peja/Peć siedziba patriarchy
Graćanica - wejście do klasztoru
Visoki Dećani - katedra widok ogólny

Moje podróże

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20