Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

 

"Kukavica" to po serbsku kukułka albo pogardliwe określenie osoby bojącej się, czyli tchórza, trusia lub zająca. Kukavica to tytuł też chyba największego przeboju Cećy, a dokładnie Svetlany Cećy Rażnatović z domu Velićković. Ceća - 42 letnia, serbska folkowa piosenkarka - ongiś żona, nieżyjącego już Żeljko Rażnatovića, ARKANA, legendarnego przywódcy paramilitarnej Serbskiej Ochotniczej Gwardii, zwanej Tygrysami Arkana, którzy walczyli w Chorwacji, Bośni i Kosovie, jest bardzo popularna, na Bałkanach. Jej piosenki śpiewają na Bałkanach wszyscy, z Albańczykami włącznie.

 

W czasie wojen bałkańskich Arkan, jej mąż, "wsławił się" wieloma zbrodniami wojennymi i ludobójstwem z jego 10 tyś. Serbską Strażą Ochotniczą, paramilitarnym oddziałem, założonym przez niego w październiku 1990 roku. Pierwszymi jej członkami byli kibice belgradzkiego zespołu piłkarskiego „Crvena Zvezda“ (Czerwona Gwiazda).

Żeljko Rażnatović Arkan został zabity 15 stycznia 2000 roku w holu belgradzkiego hotelu „Interkontinental“. Miał 48 lat. Zabójcy zastrzelili go trzema strzałami w głowę. Wraz z Arkanem zginęli jego dwaj ochroniarze.

Ceća  napisała  wówczas na Twitterze, że wierzy w zlecone przez prezydenta Milośevića zabójstwo jej męża. Jedna z wersji zakłada, że głównym powodem zlikwidowania Arkana było uniemożliwienie mu składania zeznań przed Haskim Trybunałem.

W 2003 roku Ceća została aresztowana, podejrzewano ją o związek z zabójstwem serbskiego premiera Zorana Dzindzića,  lecz po 4 miesiącach sąd uznał jej zatrzymanie za niezasadne i ją wypuścił.

Odziedziczyła ona też po zmarłym mężu, klub piłkarski FK Obilić i została jego prezesem. W 2011 roku Ceća został oskarżona o defraudację ponad 3 mln dolarów ( ze sprzedaży  piłkarzy)  oraz  nielegalne posiadanie 11 sztuk broni maszynowej w jej belgradzkim domu. Po siedmioletnim procesie i odbyciu roku  aresztu domowego oraz zapłaceniu 1,5 mln euro grzywny, Ceća powróciła na bałkańskie estrady. Niektórzy twierdzili wówczas, że Rażnatović "kupiła sobie wolność" dzięki układom politycznym i wielkiej popularności, bowiem wyrok ten był precedensowym nawet w serbskim wymiarze sprawiedliwości.

Dziś, Ceća nazywana Matką Serbii ( Srpska Majka) ... nie może koncertować w USA. W 2012 roku miała ona zaplanowane tournee po Stanach, ale nie otrzymała wizy wjazdowej.  Podobno jest ona na tzw. "czarnej liście" władz amerykańskich jako podejrzewana o terroryzm i uczestnictwo w takich organizacjach. Wcześniej - przed 2003 rokiem - koncertowała w USA.

Piszę o historii Cećy dlatego, że patrząc na to dzieje się w naszych, polskich, realiach chcę odetchnąć od naszego "piekiełka politycznego" i pokazać jakie problemy ma wielka, niekwestionowana gwiazda scen bałkańskich.  Jej muzyka jest porywająca, wzruszająca i ładna. Ale...

Nasuwa się więc taki wniosek: będąc nawet bardzo znanym i popularnym nie warto źle inwestować swoich  prywatnych a tym bardziej oficjalnych przekonań i sympatii ( politycznych też), bowiem czasem koniunktura odwraca się i zostają tylko niespełnione marzenia. Nie mieliśmy w Polsce Cećy, ale jej historia może być lekcją dla każdego.  Od kukułki wieszczącej długie życie do tchórza ( politycznego ?) droga niedaleka. Polecam oryginalną  "Kukavicę" w wykonaniu  Cećy. Miłego słuchania !

 

 https://www.youtube.com/watch?v=0rdsO-B0I_I

Moje podróże

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20