Jacek Gallant oficjalna strona

Koniec tajemnicy Coca-Coli

Receptura najpopularniejszego na świecie napoju bezalkoholowego nie jest już tajemnicą. Amerykańskie media ujawniły prawdopodobny przepis na legendarną Coca Colę.

Jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na świecie odkryto. Tak przynajmniej podaje amerykański portal internetowy Thisamericanlife.org, który opublikował recepturę legendarnej Coca-Coli.

 

 

Wymyślona 125 lat temu przez farmaceutę Johna Pembertona formuła napoju, jest trzymana w pilnie strzeżonym sejfie, do którego dostęp mają tylko dwie osoby z najwyższych władz koncernu. Szacunkowa wartość receptury wynosi 100 mld. dol. W obawie przed odkryciem tej wielkiej tajemnicy władze kompanii nakazały usunąć z etykietek dokładny skład napoju, niszczyć faktury składników zamawianych przez firmę i bardzo dokładnie sprawdzać pracowników koncernu, którzy mogą mieć najmniejszy dostęp do produkcji Coli.

Amerykańskie media podają jednak, że receptura Coca Coli jest znana już od 32 lat. Thisamericanlife.org twierdzi, że zdjęcie z oryginalnym zapisem przepisu opublikowało jeszcze w 1979 roku amerykańskie czasopismo "Atlanta Journal-Constitution", a Mark Pendergrast, badacz zajmujący się historią tego napoju, stwierdził, że jest to najprawdopodobniej właściwa receptura. Asa Cander, pierwszy z prezydentów koncernu, z żalem powiedział, że jeśli "największa świętość" kompanii trafi w niewłaściwe ręce, będzie to oznaczać zmierzch Coca-Coli.

Na całym świecie koncern Coca Cola może przygotowywać się do najgorszego scenariusza. Czy za kilka miesięcy można spodziewać się pojawienia się na rynku identycznych smakowo napojów bezalkoholowych? W takiej sytuacji miliardowe dochody koncernu mogłyby pójść ostro w dół.

W polskiej siedzibie Coca Coli najprawdopodobniej sytuacja również nie jest najlepsza. Ani biuro prasowe, ani wydział public relations nie były w stanie odpowiedzieć na żadne z naszych pytań, rzucając jedynie: "Nie jestem upoważniony do odpowiedzi".

 

Żródło : http://www.wiadomosci24.pl

 

Oto przepis na coca-colę*

ekstrakt z liści koki (pozbawiony substancji narkotycznych) - 6 gramów

kwasek cytrynowy - 84 gramy

kofeina - 28 gramów

cukier - 30 (nie podano oznaczenia wagowego)

woda - 8 litrów

sok z limetki - 900 ml

wanilia - 28 gramów

karmel - co najmniej 42 gramy

 

Receptura o kryptonimie "7x", pozwalająca nadać napojowi charakterystyczny smak:

alkohol - 0,23 l

olejek pomarańczowy - 20 kropli

olejek cytrynowy - 30 kropli

olejek muszkatołowy - 10 kropli

kolendra - 5 kropli

olejek neroli - 10 kropli

cynamon - 10 kropli

 

*dane przybliżone po przeliczeniu amerykańskich miar na europejskie

 

Źródło: http://www.Thisamericanlife.org/

 
Jesteś tutaj: Strona główna Warto wiedzieć Koniec tajemnicy Coca-Coli