Jacek Gallant oficjalna strona

Bałkany / Kosowo

Strach przed sprawiedliwością czy mord polityczny?

Zamordowano zwolennika współpracy serbsko-albańskiej w Kosowie

Napięcie destabilizujące porozumienie?

 

Wtorkowy poranek, 16 stycznia br. w północnej Mitrovicy w Kosowie był ostatnim dniem życia 64 – letniego Oliviera Ivanovića, serbskiego socjaldemokraty, lidera Inicjatywy Obywatelskiej „Sloboda demokratija pravda" (Wolność Demokracja Sprawiedliwość). Około godziny 8.15, gdy wchodził do pomieszczeń swojego biura, z przejeżdżającego ulicą samochodu nieznani dotąd sprawcy oddali do niego sześć strzałów z jugosłowiańskiej broni z tłumikiem, tzw. „długiej dziewiątki” („long nine”, Zastava M70A). Pomimo podjętej niemal natychmiast akcji reanimacyjnej Ivanović zmarł od ran postrzałowych w pobliskim szpitalu.  Spalony samochód opel astra, z którego strzelano, znaleziono kilka ulic dalej. Poszukiwania sprawców są prowadzone na szeroką skalę z zaangażowaniem kosowskiej policji, jak również sił KFOR, UNMIK i Eulex.  Część północnej Mitrovicy, zamieszkałej głównie przez Serbów, została zamknięta przez lokalne i międzynarodowe siły policyjne.

Więcej…
 

Eulex powinna zostać w Kosowie

Czy UÇK się reaktywuje?

60 polityków przed Specjalnym Trybunałem?

Prezydent i szef parlamentu podejrzani

 

Xhemail Mustafa, doradca Ibrahima Rugovy - pierwszego prezydenta Kosowa, 23 listopada 2000 roku wracał wieczorem z pracy do domu położonego na wzgórzach dzielnicy Dardania w Prisztinie. Niemal na progu swojego domu został zastrzelony przez nieznanych sprawców. Śledztwa prowadzone przez UNMIK (Międzynarodowa Misja Pokojowa ONZ), KFOR (Międzynarodowe Siły Pokojowe w Kosowie) i Eulex (Misja Praworządności UE w Kosowie) potwierdziły, że morderców było dwóch, ale ich tożsamości do tej pory nie ustalono. Wiadomo natomiast, że za tym zabójstwem jak i za wieloma innymi stoją żołnierze i ich dowódcy z Armii Wyzwolenia Kosowa UÇK (alb. Ushtria Çlirimtare e Kosovës).

Więcej…
 

Krawaty i koszule dla premiera

Niecodzienne prezenty przynieśli pod budynek rządu mieszkańcy Kosowa w pierwszy dzień świąt. Prawie 300 krawatów, kilkadziesiąt koszul oraz innych męskich akcesoriów ubraniowych udekorowało ogrodzenie oddzielające gmach rządu od głównego deptaku Prisztiny. Była to odpowiedź na sobotnie oświadczenie premiera Ramusha Haradinaja, który w jednej z kosowskich telewizji wyjaśnił, że przyznał sobie i członkom rządu niemal 100 procentową podwyżkę wynagrodzenia, ponieważ muszą kupić "krawaty i koszule” żeby porządnie wyglądać.

Więcej…
 

Polscy żołnierze w Kosowie

Jeśli chcesz iść szybko, idź sam. Jeśli chcesz iść daleko, idźmy razem!


Udział w misji wojskowej poza granicami Polski to sprawdzian wyszkolenia, umiejętności i przydatności żołnierza do jego rzeczywistej roli – mówią żołnierze z XXXVI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR (Kosovo Forces) w Kosowie. Najważniejszym zadaniem polskich żołnierzy jest tworzenie i utrzymanie warunków umożliwiających bezpieczne funkcjonowanie mieszkańców Kosowa oraz zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Więcej…
 

Powrót do Mitrovicy

40 sędziów i 13 prokuratorów z Serbii

wraca do sądu w Kosowskiej Mitrowicy

Z trudem i nieukrywanymi oporami ze strony serbskich sędziów i prokuratorów rozpoczęto we wrześniu tego roku proces wdrażania porozumienia w sprawie integracji wymiaru sprawiedliwości podpisanego między Prisztiną a Belgradem w dniu 10 lutego 2015 r. w Brukseli – które zaczęło obowiązywać 17 października br. Przewiduje ono wdrożenie prawa kosowskiego i jednolitego systemu wymiaru sprawiedliwości w całym kraju, w tym w Mitrowicy północnej.

W ramach porozumienia zdecydowano się na delegowanie serbskich prawników, nie tylko jako gwarantów praworządności dla serbskiej mniejszości mieszkającej na północy Kosowa. Ich obecność w sądach kosowskich ma być również dowodem integracji serbskich sędziów i prokuratorów z instytucjami wymiaru sprawiedliwości Kosowa. Zgodnie z zawartym porozumieniem, prezesem sądu rejonowego w Mitrovicy ma być osoba pochodzenia serbskiego a szefem prokuratury w tym mieście – pochodzenia albańskiego.

Tu rodzi się pytanie: dlaczego w tej serbskiej enklawie, jaką jest północna Mitrovica nie było dotychczas przedstawicieli mniejszości w wymiarze sprawiedliwości? I tu trzeba wrócić do historii.

Krwawe starcia w marcu 2008

14 marca, w piątek, kilka tygodni po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości 17 lutego 2008 roku, grupa około 300 Serbów (w tym ok. 50 pracowników sądu i sędziów) zajęła gmach sądu w Kosowskiej Mitrowicy na znak protestu przeciwko oderwaniu Kosowa od Serbii i wywiesili serbską flagę zamiast ONZ. Chcieli przy tym powrócić do swoich miejsc pracy, które utracili w wyniku konfliktu w 1999 roku.

W 2008 roku budynek sądu zajmowali sędziowie albańscy oraz członkowie Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie (UNMIK).

Więcej…
 

Święte miejsce Serbów

 

Dziennik Trybuna 2017-06-28 nr 1060-1061

 

 
Strona 1 z 9
Jesteś tutaj: Strona główna Bałkany