Jacek Gallant oficjalna strona

Bałkany / Kosowo

Powrót do Mitrovicy

40 sędziów i 13 prokuratorów z Serbii

wraca do sądu w Kosowskiej Mitrowicy

Z trudem i nieukrywanymi oporami ze strony serbskich sędziów i prokuratorów rozpoczęto we wrześniu tego roku proces wdrażania porozumienia w sprawie integracji wymiaru sprawiedliwości podpisanego między Prisztiną a Belgradem w dniu 10 lutego 2015 r. w Brukseli – które zaczęło obowiązywać 17 października br. Przewiduje ono wdrożenie prawa kosowskiego i jednolitego systemu wymiaru sprawiedliwości w całym kraju, w tym w Mitrowicy północnej.

W ramach porozumienia zdecydowano się na delegowanie serbskich prawników, nie tylko jako gwarantów praworządności dla serbskiej mniejszości mieszkającej na północy Kosowa. Ich obecność w sądach kosowskich ma być również dowodem integracji serbskich sędziów i prokuratorów z instytucjami wymiaru sprawiedliwości Kosowa. Zgodnie z zawartym porozumieniem, prezesem sądu rejonowego w Mitrovicy ma być osoba pochodzenia serbskiego a szefem prokuratury w tym mieście – pochodzenia albańskiego.

Tu rodzi się pytanie: dlaczego w tej serbskiej enklawie, jaką jest północna Mitrovica nie było dotychczas przedstawicieli mniejszości w wymiarze sprawiedliwości? I tu trzeba wrócić do historii.

Krwawe starcia w marcu 2008

14 marca, w piątek, kilka tygodni po ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości 17 lutego 2008 roku, grupa około 300 Serbów (w tym ok. 50 pracowników sądu i sędziów) zajęła gmach sądu w Kosowskiej Mitrowicy na znak protestu przeciwko oderwaniu Kosowa od Serbii i wywiesili serbską flagę zamiast ONZ. Chcieli przy tym powrócić do swoich miejsc pracy, które utracili w wyniku konfliktu w 1999 roku.

W 2008 roku budynek sądu zajmowali sędziowie albańscy oraz członkowie Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie (UNMIK).

Więcej…
 

Święte miejsce Serbów

 

Dziennik Trybuna 2017-06-28 nr 1060-1061

 

   

Czarnogóry bilet do NATO

Trybuna  116 -117/ 2017


 

Wybory jako ucieczka

Trybuna 2017-05-26 nr 1037

 

Kraj tumultu

Trybuna  nr 100 ( 1032)


William Walker, amerykański dyplomata były szef Misji OBWE w Kosowie, odpowiedzialny za bombardowanie Serbii w 1999 roku, twierdzi, iż popiera utworzenie Wielkiej Albanii. W styczniu tego roku, podczas pobytu na uroczystości 18 rocznicy masakry w miejscowości Recak/Raćak, gdzie postawiono jemu pomnik wdzięczności, powiedział: "To projekt, nad którym pracuję, jest przeznaczony dla wszystkich Albańczyków w Kosowie, w diasporze, w Albanii. Pracuję nad wspólnym projektem, dla ich zjednoczenia. Albańczycy na całym świecie zostali zjednoczeni w 1990 wyłącznie w celu wyzwolenia Kosowa. Byłem z nimi, gdy ogłosili niepodległość. Albańczycy wygrali i teraz jest czas, po niepodległości, na ostatnim etapie, dla nich wszystkich, aby być razem, aby osiągnąć ten cel ".

Więcej…
 
Strona 1 z 9
Jesteś tutaj: Strona główna Bałkany