Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

 

Były zastępca szefa FBI przyznał niedawno, że był “Głębokim Gardłem” - informatorem, który ujawnił dziennikarzom kulisy afery Watergate. Wyzanie to, uczynione ponad trzydzieści lat od afery, która doprowadziła do usunięcia prezydenta Nixona z urzędu, wyjaśniło jedną z największych tajemnic współczesnego świata. Serwis BBC podaje listę dziesięciu innych kwestii, które wciąż pozostają niewyjaśnione.

Na pierwszym miejscu listy BBC znajduje się mało znany w Polsce epizod z historii USA. W 1975 roku z restauracji w Detroit „zniknął” były przywódca jednego z najsilniejszych amerykańskich związków zawodowych, Jimmy Hoffa. Jego ciało nigdy nie zostało odnalezione. Jego historia została sfilmowana przez Danny’ego DeVito, a główną rolę zagrał Jack Nicholson.

Wśród największych tajemnic wg BBC znajduje się oczywiście pytanie, czy Lee Harwey Oswald, zamachowiec, który zabił Johna F. Kennedy’ego, działał sam. Oswald został aresztowany wkrótce po zamachu w 1963 i zastrzelony zanim zdążył złożyć zeznania. W 1979 roku komisja Kongresu USA stwierdziła, że na nagraniu magnetofonowym słychać cztery strzały padające z dwóch różnych kierunków. Oznacza to, że Oswald miał wspólnika. Nigdy jednak nie wyjaśniono kim on był, altani na czyje zlecenie działali zamachowcy.

Przed tajemnicą Oswalda, na liście BBC znajduje się tajemnica… receptury Coca-Coli. Przepis na jeden z najbardziej znanych napojów świata ukryty jest w bankowym sejfie gdzieś w Georgii. Dokładne miejsce znane jest tylko kilku szefom koncernu. Dociekanie receptury Coli poprzez analizę chemiczną napoju nie dało jeszcze podobno zadowalającego rezultatu.

BBC zastanawia się również, gdzie znajduje się oryginalny piłkarski Puchar Świata. W 1970 roku puchar trafił do Brazylii, której reprezentacja trzeci raz wygrała mistrzostwa. W 1983 nagroda została skradziona. Pucharu nigdy nie odnaleziono. Podejrzewa się, że złodzieje po prostu przetopili złote trofeum.

Listę tajemnic zamyka intrygujące pytanie: która z kluczowych postaci przygód Harry’ego Pottera zostanie zamordowana w następnym tomie powieściowego cyklu o małym czarodzieju. Morderstwo zapowiedziała autorka serii JK Rowling. Ta tajemnica, w przeciwieństwie do wcześniejszych, nie będzie jednak zbyt długo czekała na wyjaśnienie. „Harry Potter and Half-Blood Prince” ukaże się już w lipcu.

Pod oryginalną listą zaprezentowaną przez BBC pojawiły się od razu komentarze, w których internauci dodają inne “największe tajemnice”. Ważne miejsce zajmują wśród nich klasyczne pytania „religijne”. Ktoś z Kaliforni chciałby wiedzieć, co działo się z Chrystusem między 12 i 30 rokiem życia. Peter Bishop z Londynu pyta, czy zaginiona Arka Przymierza znajduje się w rękach jakiegoś prywatnego kolekcjonera, który zbiera również inne religijne artefakty. Inny internauta chciałby wyjaśnić „prawdziwą” treść trzeciej tajemnicy fatimskiej (tajemnica ta została ujawniona przez Watykan w 2000 roku, ale to nie satysfakcjonuje dociekliwego badacza).

Inną ważną grupą są pytania „kosmiczne”. Jimi Preston chciałby wiedzieć, czy człowiek rzeczywiście stanął na Księżycu. Dodaje, że przy obecnym stanie wiedzy i możliwościach technologicznych nie jest problemem znalezienie ostatecznego dowodu na to, że… ludzie nigdy na Księżyc nie dolecieli. Z kolei Jon Hill pyta, czy „obcy” kiedykolwiek wylądowali na Ziemi. Szczególnie intryguje go, czy UFO było w Roswell.

Kilku internautów pragnie wyjaśnić spiskowe teorie, modne w społeczeństwie amerykańskim. Pewien mieszkaniec Chicago pyta, czy Narodowa Agencja Bezpieczeństwa podsłuchuje „ze względów bezpieczeństwa” wszystkie rozmowy telefoniczne prowadzone na terytorium USA. Roy Bailey chce wiedzieć, czy istnieje grupa wpływowych Amerykanów, którzy rządzą światem. Grupa miałaby się nazywać „Majestic 12”. Bailey chciałby poznać nazwiska owej dwunastki.

Jeszcze bardziej fundamentalne pytanie zadaje Paul Trigger z Brighton: „Czy święty Mikołaj rzeczywiście rozsyła swoje prezenty po całym świecie w ciągu jednej nocy?” - pyta. Z kolei Chris z Ruislip za największą tajemnicę uznaje niewyjaśnioną kwestię, co było pierwsze - jajko czy kura. Bez odpowiedzi pozostanie też zapewne pytanie Petera z Kingston, który nie może zrozumieć, dlaczego zdrowi i wydawać by się mogło inteligentni ludzie oglądają opery mydlane.

 

BBC 03 czerwca 2005

Moje podróże

Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20