Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Testimonials

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Sandro Rosell
FC Barcelona President

 

Nawet gdy nasza waga utrzymuje się w normie, a ryzyko bezdechu sennego jest niskie, prawdopodobieństwo wystąpienia udaru może znacznie wzrosnąć, jeżeli mamy w zwyczaju spać krócej niż sześć godzin na dobę - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham.

Obserwacje prowadzone przez trzy lata wśród 5666 aktywnych zawodowo osób w średnim wieku i starszych wykazały, że sam niedobór snu może być zwiastunem czynników ryzyka udaru.

Na początku obserwacji uczestnicy nie znajdowali się w grupie podwyższonego ryzyka (nie stwierdzono u nich chorób układu krążenia, ani zaburzeń oddychania podczas snu). Na kolejnych etapach naukowcy oceniali stan zdrowia badanych. Po wzięciu pod uwagę wskaźników masy ciała (BMI) stwierdzili, że do udarów częściej dochodziło u osób, których waga utrzymywała się w normie, ale czas snu był krótszy niż sześć godzin na dobę. Ta zależność nie sprawdzała się natomiast u osób, które miały nadwagę lub były otyłe.

"Zwyczaje związane ze snem są w dużym stopniu modyfikowalne. Pomóc może terapia poznawczo-behawioralna lub włączenie środków farmakologicznych" - mówi autorka badań dr Megan Ruiter. "Jeżeli dalsze prace potwierdzą te wnioski, będzie to mocny argument świadczący o potrzebie zwiększenia świadomości lekarzy i pacjentów na temat wpływu snu na prawdopodobieństwo wystąpienia udaru, zwłaszcza wśród osób, u których nie zdiagnozowano tradycyjnych czynników ryzyka".

Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas 26 dorocznego spotkania Associated Professional Sleep Societies (APSS) w Bostonie.

(PAP) koc/ tot  wp.pl

Moje podróże

lubl1o
lubl1s
lubl1t
lubl1u
lubl1a
lubl1b
lubl1c
lubl1d
lubl1e
lubl1f
lubl1g
lubl1h
lubl1i
lubl1j
lubl1k
lubl1l
lubl1m
lubl1n
police hq
grand hotel prisztina
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20